Underdog – Walka nadal trwa – Jaki to film?

qh5os27 lipca, 2022

Zaczęło się od filmów z Brucem Lee. Później w świecie kinematografii starano się je naśladować, jednocześnie rozszerzając zakres tematyczny. Wychodziły produkcje o bokserach, zapaśnikach, biograficzne i fikcyjne, dramaty i komedie. Polskie kino zawsze jednak pozostawało w tym gatunku daleko w tyle. Jeżeli już ktoś się bił na rodzimych ekranach, budziło to raczej politowanie; choć popularność sportów walki i filmów na ich temat była zawsze wysoka. Nadeszła era MMA (mieszanych sztuk walki), które w równym tempie zrobiło karierę w Polsce i na świecie. Wiodącą rolę w kraju od początku posiada organizacja KSW, która wypromowała sport, zatrudniając gwiazdy pokroju Mariusza Pudzianowskiego i promując nowe, jak Mamed Chalidow.

Organizowane przez nich gale przyciągają coraz większe rzesze fanów, a włodarze KSW kreują coraz ciekawsze formy promocji. Kolejną z nich jest film fabularny Underdog, w reżyserii Macieja Kawulskiego, jednego z właścicieli KSW, który jednocześnie wciela się w postać samego siebie, podobnie jak jego wspólnik Martin Lewandowski, komentatorzy KSW i kilku zawodników. Oprócz tego, jedną z drugoplanowych ról odgrywa Mamed Chalidow, tworzący postać podobną do prawdziwego siebie.

Underdog – walka nadal trwa

Główną postacią Underdoga jest Borys „Kosa” Kosiński (Eryk Lubos), będący u schyłku kariery zawodnik z problemami prawnymi, zdrowotnymi, sportowymi i przede wszystkim życiowymi. Film opowiada o swoistej resocjalizacji bohatera, który, borykając się z chronicznym bólem całego ciała, stara się odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Nie ułatwiają tego relacje protagonisty, który nie posiada dostatecznego wsparcia i nie jest w stanie osiągnąć stabilizacji. Niepełnosprawny brat sprzeciwia się zakończeniu jego kariery zawodniczej, ojciec, trener boksu, jest obrażony prawdopodobnie za odejście od jego ukochanej dyscypliny, a przyjaciół nie widać. Kosa jest jednak powszechnie rozpoznawany, dlatego z łatwością dostaje pracę na bramce w klubie, nie obawia się aresztu i cały czas zaczepiany jest przez młodzież. Sytuacja zmienia się, gdy poznaje panią weterynarz, do której zaprowadza znalezionego pod garażem psa.

Osią fabularną historii Kosy jest temat jego ostatniej walki z Takaewem (Chalidow) i ich rewanżu, na który upiera się Rosjanin. W międzyczasie bohater stara się ułożyć sobie życie, znajdując kolejne prace i odbudowując relacje z ludźmi. Scenarzystą filmu był Mariusz Kuczewski, znany głównie z takich produkcji jak Listy do M 2 3, dialogi są momentami życiowe i błyskotliwe, a czasem sztampowe i kompletnie sztuczne. Podobnie wygląda cały Underdog, po części jest to dobry film, przedstawiający życie zawodnika MMA z pierwszej generacji – stereotypowe kontakty ze światem przestępczym, a przy tym wysoką moralność – lecz niektóre sekwencje wyglądają jak film kategorii B lub jak artystyczna zapowiedź kolejnej gali.

Jako promocja, Underdog miał z pewnością trafić do odbiorców, którzy częściej oglądają filmy niż gale sportów walki. Poza lokowaniem marki i fabułą, głównym tematem jest dyskusja na temat mieszanych sztuk walki jako sportu. Underdog cały film dostępny do obejrzenia online

Kategorie
Udostępniono0